Hosting w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Warto odnotować wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jaki zapadł już jakiś czas temu w sprawie o sygnaturze IC 407/12. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd zajął stanowisko m. in. w sprawie rozumienia hostingu w świetle przepisów wyłączających odpowiedzialność podmiotu świadczącego usługę hostingu (art. 14 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).
Dla przypomnienia – dotychczas zarysowały się dwa stanowiska w tej kwestii:
- stanowisko przeważające, w myśl którego hosting należy rozumieć szeroko, to jest w ten sposób, że usługa składająca się m. in. z hostingu jest objęta zwolnieniem z odpowiedzialności na podstawie art. 14 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną;
- stanowisko odosobnione, w myśl którego zwolnieniem objęte jest wyłącznie przechowywanie danych. W myśl tego stanowiska usługi, w ramach których hosting jest tylko jednym z elementów nie korzystają ze zwolnienia z odpowiedzialności na podstawie art. 14 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Przedmiotowy wyrok wart jest odnotowania dlatego, że opowiada się po stronie stanowiska odosobnionego. Sąd Okręgowy nie prowadził rozbudowanych rozważań w tym zakresie, co nasuwa wniosek, że Sąd bazował na literalnym rozumieniu tego przepisu. W tym zakresie sąd powołał się na moje poglądy wyrażone w artykule „Udostępnienie utworu w Internecie” opublikowanym w Przeglądzie Prawa Handlowego 3/2009.