skip to Main Content

Nie złożyłeś PIT-u w terminie? Pozostał ci już tylko czynny żal

Wczoraj upłynął termin na składanie deklaracji podatkowych. Jeżeli do godziny 23:59 nie wysłałeś swojego PIT-u do urzędu skarbowego pocztą, nie zaniosłeś go osobiście, bądź nie zrobiłeś tego przez internet, mogą cię spotkać sankcje przewidziane w kodeksie karnym skarbowym. Na szczęście jest jeszcze coś takiego, jak czynny żal. Możesz wyrazić skruchę, wyjaśnić okoliczności swojego spóźnienia i bez konsekwencji wypełnić zaległy obowiązek.

Dłuższy termin

W tym roku termin za rozliczenie podatku był nieco dłuższy. Upłynął nie 30 kwietnia, lecz dopiero 2 maja. Wynika to z art. 12 § 4 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. 30 kwietnia wypadł w niedzielę, a 1 maja to święto pracy. Dlatego termin na złożenie PIT-u uległ przesunięciu aż na 2 maja.

Sankcje za niezachowanie terminu

Jeżeli, pomimo dłuższego o dwa dni terminu, nie wysłałeś do urzędu skarbowego swojej deklaracji podatkowej, jesteś narażony na postępowanie karno-skarbowe. Zapomniałeś, nie chciało ci się, nie potrafiłeś wypełnić, jesteś przeciwnikiem podatków – przyczyna spóźnienia nie ma żadnego znaczenia. Nie złożyłeś PIT-u, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od przypadku – czyn może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe).

Czynny żal

Spóźnialskim ustawodawca daje jednak szansę. Stosownie do art. 16 kodeksu karnego skarbowego, do momentu wszczęcia przez fiskus postępowania, można wyrazić tzw. czynny żal, czyli zawiadomić o przekroczeniu terminu urząd skarbowy (wystarczy wysłać pismo). No i oczywiście złożyć zaległą deklarację podatkową. W takiej sytuacji sprawca nie podlega karze.

Terminy określone w przepisach podatkowych powinny być przez podatników pilnowane. Ich nieprzestrzeganie jest ścigane przez urzędy skarbowe, co z reguły wiąże się z koniecznością zapłacenia grzywny. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie zachowałeś terminu, możesz skorzystać z czynnego żalu i nadrobić zaległości. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Tomasz Korolko

Partner

Back To Top