Walidacja w poszczególnych krajach, patent jednolity, a może walidacja i patent jednolity, czyli możliwości ochrony wynalazków w poszczególnych krajach po otrzymaniu decyzji o udzieleniu Patentu Europejskiego
Udzielenie patentu przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) i publikacja w Biuletynie EPO decyzji o udzieleniu patentu kończy procedurę egzaminacyjną przed EPO. Jednakże, aby ochrona patentowa na dane rozwiązanie obowiązywała w poszczególnych krajach, konieczne jest dopełnienie dodatkowych formalności.
W zależności od strategii biznesowej uprawnionego z patentu oraz budżetu na ochronę danego rozwiązania dostępne są różne możliwości działania.
Walidacja patentu w wybranym kraju członkowskim Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.
W celu walidacji patentu europejskiego w kraju członkowskim należy (najczęściej w terminie do 3 miesięcy od daty publikacji informacji o udzieleniu patentu europejskiego w Biuletynie EPO) dopełnić wymaganych formalności.
Wymogi formalne różnią się od siebie w zależności od przepisów wewnętrznych danego kraju i zazwyczaj dotyczą:
- złożenia tłumaczenia zastrzeżeń patentowych lub całego opisu patentowego na język urzędowy danego kraju,
- wniesienia odpowiednich opłat.
W niektórych krajach konieczne jest działanie przez lokalnego pełnomocnika.
Nie wszystkie kraje wymagają przesłania tłumaczenia patentu. Na przykład, na mocy Porozumienia Londyńskiego, kraje, które mają język urzędowy wspólny z jednym z języków urzędowych EPO, zrezygnowały z wymogów w zakresie tłumaczeń zgodnie z art. 65 ust. 1 EPC (art. 1 ust. 1 Porozumienia Londyńskiego). Dotyczy to: Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, Księstwa Liechtenstein, Luksemburga, Monako, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.
W każdym z krajów w celu utrzymania ochrony konieczne jest wnoszenie opłat rocznych.
Ochrona w ramach patentu o jednolitym skutku
Od 1 czerwca 2023 roku istnieje również możliwość ochrony rozwiązania w ramach patentu europejskiego o jednolitym skutku.
Rejestracja jednolitego skutku patentu europejskiego daje automatyczną ochroną rozwiązania w 17 krajach Konwencji o Patencie Europejskim.
Wniosek o rejestrację jednolitego skutku (Request for unitary effect) patentu europejskiego należy złożyć w Europejskim Urzędzie Patentowym w terminie jednego miesiąca od daty publikacji w Biuletynie EPO wzmianki o udzieleniu patentu (Zasada 6(1) UPR i 6(2) UPR „Rules relating to Unitary Patent Protection”).
Do wniosku należy dołączyć tłumaczenie patentu europejskiego, przy czym:
- jeżeli patent europejski został udzielony w języku niemieckim lub francuskim, to należy złożyć pełne tłumaczenie patentu na język angielski,
- jeżeli patent europejski został udzielony w języku angielskim, to należy złożyć pełne tłumaczenie patentu na dowolny język urzędowy UE.
W okresie obowiązywania wymogu złożenia pełnego tłumaczenia patentu europejskiego wraz z wnioskiem o jednolity skutek osoby fizyczne, małe/średnie przedsiębiorstwa (SME), organizacje typu „non-profit”, uniwersytety i publiczne organizacje naukowe mogą wnioskować również o kompensację kosztów konieczności złożenia tłumaczenia wymaganego w fazie przed udzieleniem patentu europejskiego. Wysokość kompensacji to 500 EUR.
W pozostałych krajach, w których nie ma możliwości rejestracji jednolitego skutku, w celu uzyskania ochrony konieczne jest przeprowadzenie walidacji.
Zakres terytorialny patentu o jednolitym skutku: | Kraje poza systemem jednolitym, w których konieczna jest walidacja | Kraje poza systemem jednolitym, brak konieczności przesyłania tłumaczenia na język urzędowy |
Austria
Belgia Bułgaria Dania Estonia Finlandia Francja Niemcy Włochy Łotwa Litwa Luksemburg Malta Niderlandy Portugalia Słowenia Szwecja |
Albania
Chorwacja Cypr Republika Czeska Grecja Węgry Islandia Czarnogóra Macedonia Norwegia Polska Rumunia San Marino Serbia Słowacja Hiszpania Turcja |
Irlandia Liechtenstein Monaco Szwajcaria Wielka Brytania |
W celu utrzymania ochrony konieczne jest wnoszenie opłat rocznych (jednej opłaty łącznej dla wszystkich krajów, w których obowiązuje patent o jednolitym skutku) oraz indywidualnych opłat w krajach, które są poza systemem jednolitym.