Walidacja i ochrona patentu europejskiego w Polsce
Po udzieleniu przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) patentu europejskiego, w którym Rzeczpospolita Polska została wyznaczona jako kraj ochrony, dla skutecznej ochrony wynalazku na terytorium Polski konieczna jest walidacja, czyli uprawomocnienie patentu.
Procedury i warunki walidacji patentu europejskiego w Polsce określa Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 2).
Wymagania formalne:
- Złożenie tłumaczenia patentu europejskiego na język polski.
W ciągu 3 miesięcy od daty opublikowania przez EPO w Biuletynie EPO informacji o udzieleniu patentu europejskiego (zwykle jest to publikacja B1), zgłaszający ubiegający się o walidację patentu na terenie RP ma obowiązek złożyć tłumaczenie patentu europejskiego na język polski do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP).
Tłumaczenie obejmuje opis wynalazku, zastrzeżenia patentowe oraz rysunki.
Jeżeli tłumaczenie nie zostanie złożone w w/w terminie, patent europejski nie będzie miał skutku na terytorium Polski.
Termin na złożenie tłumaczenia jest nieprzywracalny.
- Wniesienie opłaty za publikację (w ciągu 3 miesięcy od doręczenia przez UPRP wezwania).
Wysokość opłaty za publikację ustalana jest na podstawie ilości stron tłumaczenia (opis + zastrzeżenia + rysunki).
- Złożenie pełnomocnictwa wraz z dowodem prawidłowo uiszczonej opłaty skarbowej (dla osób i podmiotów działających przez pełnomocnika).
UWAGA:
Jeżeli pomiędzy datą publikacji o udzieleniu patentu przez EPO, a datą złożenia tłumaczenia nastąpiła zmiana uprawionego, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów w Urzędzie Patentowym.
Opłaty za ochronę:
W celu utrzymania ochrony patentu na terenie Polski konieczne jest wnoszenie corocznie opłat za utrzymanie ochrony (począwszy od roku ochrony następującego po roku ochrony, w którym EPO opublikowało informację o udzieleniu patentu (B1)). Tak jak w przypadku patentów krajowych, opłaty za ochronę należy wnosić z góry, nie wcześniej niż rok przed rozpoczęciem kolejnego okresu ochrony.
Opłaty można wnosić również 6 miesięcy po rozpoczęciu kolejnego okresu ochrony (przy jednoczesnym uiszczeniu opłaty dodatkowej stanowiącej 30% opłaty za ochronę).
Zgodnie z art. 141 ust. 2 Konwencji o patencie europejskim opłata dodatkowa (30%) nie jest wymagana, jeśli opłata za ochronę została wniesiona w ciągu 2 miesięcy od daty publikacji o udzieleniu patentu europejskiego (B1).
Dopuszczalne jest wnoszenie opłat za ochronę przed złożeniem tłumaczenia.