Tarcza antykryzysowa 6.0
Dnia 26 października 2020 roku złożony został poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (druk nr 704) – tzw. Tarcza 6.0.
Projekt ten wywołuje duże emocje wśród przedsiębiorców, ponieważ zawęża krąg potencjalnych beneficjentów ustawy, w porównaniu do regulacji wprowadzonych wiosną br.
Poniżej przedstawiamy dwa najbardziej istotne – naszym zdaniem – zagadnienia projektowanej ustawy.
Świadczenie postojowe
Regulacje Tarczy 6.0 obejmują branże, których dotyczą wprowadzane obostrzenia sanitarne, wobec tego – jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy – będą to następujące branże:
- gastronomiczna,
- fitness,
- targowa,
- estradowa,
- filmowa,
- rozrywkowa i rekreacyjna,
- fotograficzna,
- fizjoterapeutyczna.
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla tych, którzy prowadzili działalność na dzień 30 września 2020 roku w jednej z branż wymienionych powyżej. Jednakże, warunkami skorzystanie z takiego świadczenia są:
- posiadanie odpowiedniego numeru PKD jako przeważającej działalności,
- przychód z działalności w październiku albo w listopadzie 2020 roku musi być niższy o co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w październiku albo w listopadzie w 2019 roku.
Na uwagę zasługuje fakt, iż lista wymienionych w projekcie ustawy kodów PKD obejmuje jedynie 20 pozycji.
Zwolnienia ze składek ZUS
Projekt Tarczy 6.0 przewiduje zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od 1 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r.
Zwolnienie ze składek jest obwarowane kilkoma warunkami:
- należy posiadać odpowiedni numer kodu PKD jako dominujący,
- działalność musi być prowadzona na dzień 30 września 2020 r.,
- zgłoszenie podmiotu jako płatnika składek musiało nastąpić do 30 czerwca 2020 roku,
- konieczne jest wykazanie, że przychód w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 roku.
W projekcie Tarczy 6.0. wskazano, że osoby uprawnione do skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r. będą miały czas na złożenie wniosku wraz z oświadczeniami do ZUS nie później niż do dnia 31 stycznia 2021 r.
Lista kodów PKD wskazana jako warunek do skorzystania z ulgi w płaceniu składek ZUS jest dłuższa o 5 kodów, w porównaniu do tej, dotyczącej świadczenia postojowego. Uzasadnienie projektu nie wyjaśnia dlaczego przedsiębiorcy prowadzący działalność o przeważającym kodzie PKD: 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B oraz 93.29.Z, nie będą mogli skorzystać ze świadczenia postojowego, ale będą mogli ubiegać się o zwolnienie z płacenia składek ZUS.
Pozostaje mieć nadzieję, że prace nad projektem Tarczy 6.0. doprowadzą do uchwalenia aktu prawnego jak najszerzej wspierającego branże dotknięte ostatnimi obostrzeniami sanitarnymi.