Skip to content

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku (dalej „Ustawa”) nakłada na  przedsiębiorców działających na terytorium RP, obowiązek przeprowadzenia, co 4 lata,  audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

Art. 36 Ustawy stanowi, iż obowiązkowi  przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa podlegają przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.), z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców w rozumieniu art. 104-106 tej ustawy.

Zgodnie z art. 104 – 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

  1. Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
    • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
    • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro,
  2. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
    • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
    • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
  3. Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
    • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
    • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Wyrażone powyżej  w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Z kolei średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. Przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Średnioroczność oznacza, że zasady obliczania zatrudnienia dotyczą okresu jednego roku. Zatem czasowo pracodawca-przedsiębiorca może zatrudniać nawet większą liczbę pracowników, o ile średnia z całego roku będzie stanowić iloraz sumy wszystkich pracowników zatrudnionych w danym roku obrotowym oraz 12 miesięcy.

WNIOSEK:

Każdy PRZEDSIĘBIORCA, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców lub średnich przedsiębiorców ma do końca września 2017 roku wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa i złożyć oświadczenie do Urzędu Regulacji Energetyki, chyba że:

  • posiada system zarządzania energią np.: ISO 50001, lub
  • pracuje w systemie ekozarządzania i audytu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme),

i  w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

Niedopilnowanie powyżej wskazanego obowiązku grozi karą do 5% przychodu przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Monika Chojnacka
Back To Top