skip to Main Content

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Dnia 13 października 2019 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej „Ustawa”) w zakresie utworzenia Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (dalej „CRBR”) i obowiązku wpisu do niego beneficjentów rzeczywistych spółek jawnych, spółek komandytowych, spółek komandytowo – akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych z wyłączeniem spółek publicznych.

W związku z powyższym na już istniejące (utworzone przed tą datą podmioty) spółki wymienione powyżej, w tym m. in. na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, został nałożony obowiązek dokonania zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w celu ujawnienia beneficjentów rzeczywistych podmiotu.

Spółki wymienione powyżej, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie przepisów dot. CRBR, obowiązek zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych, mają wykonać w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tych regulacji, tj. do dnia 13 kwietnia 2020 roku.

Dane do CRBR zgłasza wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki (nie może tego zrobić pełnomocnik). Zgłoszenie jest podpisywane zgodnie z zasadami reprezentacji obowiązującymi  w spółce. Zgłoszenie składa się bezpłatnie w formie elektronicznej na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/crbr/ i podpisuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Spółki wskazane powyżej, które nie dopełnią obowiązku zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym, w terminie wskazanym w ustawie, podlegają karze pieniężnej do wysokości 1 000 000 zł.

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie beneficjentem rzeczywistym jest:

  • osoba fizyczna lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
  • osoba fizyczna lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna.

W przypadku spółki będącej osoby prawną inną niż spółka, której papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, podlegającym wymogom ujawniania informacji na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej lub odpowiadającym im przepisom prawa państwa trzeciego, beneficjentem rzeczywistym spółki jest:

  • osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem spółki, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
  • osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, również jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
  • osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
  • osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad spółką przez posiadanie w stosunku do niej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351), lub
  • osoba fizyczna zajmująca wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w powyższych punktach oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Rejestr ma charakter publiczny i każdy ma nieodpłatny dostęp zarówno do rejestru, jak i zawartych w nim informacji o beneficjentach rzeczywistych.

Monika Chojnacka
Back To Top