skip to Main Content

NIP na paragonie – kolejne utrudnienie dla przedsiębiorców

1 stycznia 2020 r. weszła w życie istotna dla przedsiębiorców nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Teraz faktura do paragonu może być wystawiona tylko, jeżeli na paragonie zostanie umieszczony NIP nabywcy.

Do końca zeszłego roku, uzyskanie faktury w przypadku transakcji zewidencjonowanej na kasie fiskalnej (czyli takiej, do której wystawiono paragon), było bardzo proste. Wystarczyło zgłosić się z paragonem do sprzedawcy i faktura mogła być wystawiona zgodnie z następującymi zasadami:

  1. jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;
  2. nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1 powyżej.

Od nowego roku funkcjonuje jednak dosyć istotne ograniczenie powyższej możliwości. W art. 106b ustawy o podatku od towarów i usług dodano ust. 5 zgodnie, z którym: „W przypadku sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej”. Jeżeli na paragonie nie będzie numeru NIP, wystawienie faktury nie będzie możliwe.

Kupując towary lub nabywając usługi, trzeba więc pamiętać o zgłoszeniu chęci uzyskania faktury lub o podaniu numeru NIP. Jeżeli tego nie zrobisz, sprzedawca wystawi standardowy paragon (bez numery NIP) i uzyskanie faktury będzie niemożliwe.

Tomasz Korolko

Partner

Back To Top