skip to Main Content

Pakiet Przyjazne Państwo

Pod koniec lipca sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, czyli tzw. Pakiet Przyjazne Państwo. Następnie ustawa przeszła przez senat i większość jej przepisów wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Zmian jest bardzo dużo, w różnych obszarach prawa. W dzisiejszym wpisie przedstawiam moim zdaniem najciekawsze z nich.

Większa ochrona przedsiębiorcy nabywających towary lub usługi

Od początku stycznia w kodeksie cywilnym pojawią się przepisy rozszerzające uprawnienia konsumenta na przedsiębiorcę zawierającego umowę bezpośrednio związaną z jego działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niego charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obawiam się, że mogą być problemy z interpretacją czy umowa posiada dla przedsiębiorcy charakter zawodowy czy nie. Praktyka pokaże jak te kwestie będą rozstrzygane.

Podpis osobisty

Pakiet Przyjazne Państwo to także ułatwienia w kontaktach z fiskusem. Sprawozdania finansowe będzie można podpisywać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Jak widać, doszła możliwość skorzystania z podpisu osobistego, czyli certyfikatu podpisu w e-dowodzie.

Dłuższy termin na rozliczenie VAT w przypadku importu

W przypadku importu obecnie obowiązuje 10-dniowy termin od odprawy celnej na zapłacenie podatku VAT. Po zmianach będą miały zastosowanie zasady ogólne – podatek VAT będzie musiał być rozliczony do 25. dnia następnego miesiąca.

Pouczenie zamiast mandatu

Pakiet Przyjazne Państwo zakłada, że niektórych sytuacjach, przedsiębiorca zamiast mandatu lub kary pieniężnej, otrzyma pouczenie. Mandat lub kara zostaną nałożone dopiero wtedy, kiedy przedsiębiorca nie zaprzestanie naruszeń lub nie usunie ich skutków. Niestety jest jeden haczyk – taką szansę będą miały tylko nowe mikro, małe i średnie firmy wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po upływie roku od uzyskania wpisu nie będzie już litości.

Tomasz Korolko

Partner

Back To Top