Zwolnienie ze składek na ZUS w ramach tarczy antykryzysowej
Na stronach internetowych Sejmu właśnie pojawił się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, potocznie zwany tarczą antykryzysową: http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-124-2020/$file/9-020-124-2020.pdf
Pośród wielu zaproponowanych zmian szczególną uwagę małych przedsiębiorców należy skierować na art. 31zo tego projektu przewidujący zwolnienie mikroprzedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Aktualnie projekt przewiduje zwolnienie o następujących parametrach:
- Zwolnienie dotyczy następujących danin:
- obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Solidarnościowy,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
- Zwolnienie dotyczy składek za okres od 1 marca do 31 maja 2020.
- Zwolnienie dotyczy składek za następując kategorii osób:
- za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące,
- za pracowników,
- za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług.
- Zwolnienie dotyczy płatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy:
- wykonywali działalność przed dniem 1 lutego 2020 r.
- są mikroprzedsiębiorcami,
- nie korzystali z innych form pomocy dla przedsiębiorców przewidzianych w art. 15g oraz art. 15zq projektu ustawy;
- osiągnęli przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek nie wyższy niż 15.681 złotych – ten warunek dotyczy wyłącznie osób prowadzących pozarolniczą działalność zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenia.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 punkt 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Pamiętać należy, że zwolnienie następuje na wniosek, który (zgodnie z aktualną wersją projektu) należy złożyć do dnia 30 czerwca 2020 r.