Zwolnienie ze składek ZUS ze względu na koronowirusa – podsumowanie
Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie spodziewał się, że koronawirus, będzie miał taki wpływ na życie każdego obywatela. Dzisiaj nie mamy już złudzeń, sytuacja ekonomiczna, gospodarcza i zdrowotna nie jest ciekawa, a wizje na przyszłość mało optymistyczne. W obliczu kryzysu, wiele przedsiębiorstw w Polsce upada, a według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w marcu działalność zawiesiło ponad 48 tys. firm. Zawieszenie działalności wiąże się z tym, że przedsiębiorcy nie będą płacić podatków dochodowych, nie będą rozliczać się z VAT, ale także wiąże się to z wyrejestrowaniem z ZUS.
Plany dotyczące zwolnień z obowiązku płacenia składek na ZUS przedstawiane przez rządzących były różne. Początkowo optowano za możliwością odroczenia składek, jednak w związku z licznymi apelami przedsiębiorców, według których, odroczenie niewiele zmieniało i nie było żadną realną ulgą, rząd wprowadził możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Aktualny stan prawny
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, oraz zgodnie z Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. tzw. tarczą antykryzysową, osobami, które podlegają możliwości zwolnienia z opłacania składek są:
- płatnik składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.;
- płatnik składek, będący osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r. i przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
- duchowny będący płatnikiem składek.
Płatnik jest zwolniony z obowiązku opłacenia:
- nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres;
- nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
Duchowny zwolniony jest z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym, za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, płatnik składek powinien przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r. Wniosek powinien zawierać:
- dane płatnika składek:
- imię i nazwisko, nazwę skróconą,
- numer NIP i REGON, a jeżeli płatnikowi składek nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
- adres do korespondencji;
- oświadczenie płatnika składek, będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, opłacającemu składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r., potwierdzające uzyskanie, w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (dotyczy płatników opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne);
- inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
- podpis wnioskodawcy.
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek może być złożony w formie:
- dokumentu papierowego albo
- elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS przygotował i udostępnił na swojej stronie internetowej formularze spełniające powyższe warunki.
Planowane zmiany
Obecnie procedowana jest nowelizacja ustawy, która umożliwiałaby skorzystanie ze zwolnień z opłacania składek przez przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Wówczas przedsiębiorcy będą zwolnieni opłacania składek na ZUS w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. Rozwiązanie to będzie odpowiedzią na apele przedsiębiorców, którzy byli niejako „poszkodowani” ze względu na stworzenie większej ilości miejsc pracy w swoich firmach. Ponieważ zgodnie z regulacjami przyjętymi w poprzedniej wersji ustawy, zwolnienia z płacenia składek ich nie obejmowały. Sejm przegłosował nowelizację, teraz trafiła ona pod obrady Senatu.